Rejon działania wyprawy

Spantik-Sosbun Mountains
Karakorum Centralne

Na terenie Pakistanu łączy się kilka różnych pasm górskich,
a najważniejsze i najwyższe z nich to Himalaje, Karakorum
i Hindu Kush.

W potężnym masywie Karakorum wznoszą się cztery ośmiotysięczne szczyty: K2 (Chogori – 8611 m), Gasherbrum I (8068 m), Gasherbrum II (8035 m) i Broad Peak (8047 m) wraz z Broad Peak Middle (8013 m).
W paśmie tym znajduje się ponadto 720 szczytów o wysokości powyżej 6000 m npm oraz 160 szczytów przewyższających 7000 m npm.
Spantik-Sosbun Mountains to część łańcucha Karakorum. Najwyższym szczytem jest Spantik (7.027 m npm),
a drugim Sosbun Brakk (6.413 m npm).
Góry zbudowane są z gnejsów i granitów. Tworzą wspaniałe ostre iglice i turnie skalne, wybłyszczone słońcem, wypolerowane wiatrem o kształtach rzadko spotykanych w górach wysokich.

Lodowiec Sosbun należy do grupy górskiej Spantik-Sosbun Mountains i znajduje się obok bardzo uczęszczanego szlaku prowadzącego przez lodowiec Baltoro na lodowiec Concordia. Znajdują się tam niezwykle popularne szcztyty 8-mio tysięczne (K2, Gasherbrumy I i II,  Broad Peak oraz wiele innych szczytów
i turni mogących dostarczyć ekstremalnych emocji sportowych. Są one celem wielu wysokogórskich wypraw himalajskich,  a także licznych widokowych tras trekingowych.
Być może to właśnie jest powodem mniejszej atrakcyjności i zainteresowania urokliwym, pobliskim rejonem Spatnik-Sosbun Glacier.

Doliny Braldu i Shigar z lotu ptaka

Shigar Valley z Shigar River (dopływ Indusu) jest jedną z najpiękniejszych dolin w Baltistanie.

Oto kilka zdjęć zarejestrowanych przez szybę helikoptera podczas przelotu z lodowca Sosbun do Skardu ponad Braldu River i Shigar River.